Čo znamená horúčka, prečo vzniká
Horúčka je reakcia tela na určité podnety (mikroorganizmy, baktérie, vírusy), teda sprievodný príznak mnohých ochorení, najčastejšie infekčných. Horúčka mobilizuje imunitný systém dieťaťa (biele krvinky putujú do miesta infekcie a vytvárajú sa protilátky aby spomaľovali rast a rozmnožovanie choroboplodných zárodkov) a je ukazovateľom klinického priebehu ochorenia aj úspešnosti liečby.
Príznaky horúčky:
- červená tvár
- lesklé, unavené oči
- podráždenosť, malátnosť, nepokoj, plačlivosť
- znížená chuť do jedla
- postonkávanie u dojčiat
Ako zmerať telesnú teplotu:
U malých detí digitálnym rektálnym teplomerom s flexibilným koncom, ktorý zasunieme max. 1 cm do konečníka, následne odpočítavame 0,5°C.
U väčších detí môžeme zmerať digitálnym teplomerom pod pazuchou.
Liečba horúčky
Režimové opatrenia
Cieľom liečby nie je horúčku úplne potlačiť, ale zmierniť a predísť jej komplikáciám (napr. febrilné kŕče) preto prvou voľbou pri liečbe horúčky sú režimové opatrenia:
- dostatočný príjem tekutín
- krátke vetranie
- pokojový režim v posteli- dieťa počas horúčky prikryť iba tenkým paplónom a nenaobliekať!
Farmakologicky
Najčastejšie podávanými liekmi sú lieky s účinnou látkou paracetamolu (Paralen, Panadol) a ibuprofénu (Ibalgin, Nurofen, Mig Junior) ktoré vo väčšine prípadov dávame až pri nameranej telesnej teplote 38,5°C, u menších detí 38°C, kedy riziká zvýšenej telesnej teploty prevažujú nad jej prínosmi. Pokiaľ teplota stúpne nad 39,5 °C, alebo nereaguje na lieky, treba prejsť na fyzikálne chladenie- zábaly.
Zábaly:
Uterák alebo plienku namočíme do vlažnej (nie ľadovej!) vody, dobre vyžmýkame, zakryjeme ňou hrudník, brucho a slabiny, dieťa ešte prikryjeme suchou plachtou a necháme po dobu 10 minút. Končatiny ostávajú voľné. Toto opakujeme 2-3x po sebe. U väčších detí môžme použiť vlažnú sprchu.
Odparovaním vody z povrchu tela dochádza k odoberaniu tepla a tým k ochladzovaniu organizmu. Zábaly nerobíme, pokiaľ má dieťa studené končatiny, triašku, alebo mramorovú kožu!
Praktické rady:
– zvýšená telesná teplota je do 38°C, horúčka je nad 38,5 °C
– Pri meraní v konečníku odpočítavame 0,5°C (teda ak teplomer ukazuje 38°C, po odpočítaní je reálna teplota 37,5°C ), pretože teplota je v telesných dutinách vyššia
– zabezpečíme dostatočný pitný režim, pretože každým +1°C sa zvyšuje potreba vody v organizme o 10%
- ak je prítomné aj zvracanie, podávame čípky, ak hnačka, podávame tabletky
- u detí do 12 rokov nepodávame kyselinu acetylsalicylovú! (Aspirín, Acylpirín)
- interval medzi vyššie uvedenými liekmi je minimálne 6 hodín
- antibiotiká horúčku nevyliečia.