Kašeľ


Kašeľ nie je choroba, je to obranný reflex dýchacích ciest, ktoré sa snažia očistiť od nečistôt a choroboplodných zárodkov. Najčastejšie ide o infekčný kašeľ vírusového pôvodu, ale môže sa vyskytnúť aj ako reakcia organizmu na znečistené prostredie (dym, prach, peľ,…)

Objavuje sa najmä na jar a jeseň a to medzi deťmi v kolektíve. Opakované respiračné infekcie sprevádzané kašľom sú u detí v kolektíve normálne.

Typy kašľa a liečba:

Suchý (dráždivý)– u detí je častý, bez vykašlania hlienu, objavuje sa najmä ráno, budí dieťa zo spánku, je vyčerpávajúci a únavný. Typický pre začiatok choroby, neskôr sa môže meniť na vlhký. Na tlmenie suchého kašľa sa používajú antitusiká (Tussin, Stoptussin, Sinecod, Aspecton, Paxeladine) alebo aj inhalačná terapia- elektrický inhalátor a inhalácia Vincentky- 4ml, alebo Yabro (kys. Hyaluronová- 1amp.)

Štekavý kašeľ– zvláštny druh suchého kašľa sprevádzajúci vírusové ochorenie- laryngitídu, ktorá postihuje oblasť hrtana a hlasiviek. Zvyčajne sa objaví v noci, z plného zdravia a má dramatický obraz. Dieťa sa niekedy nevie v záchvate kašľa nadýchnuť, stratí hlas alebo zachrípne. Dieťa treba ukľudniť a vystaviť ho chladnému vzduchu (otvoriť okno alebo chladničku) aby odpuchli dýchacie cesty, prípadne ak máme doma Prednisonový čípok.

Vlhký (produktívny) – sprevádza ho vykašliavanie hlienov rôznej farby (priesvitné, biele, spenené, žlté, zelené, krvavé). Dôležité je, aby sa telo zbavilo hlienov, teda na vlhký kašeľ nepodávame lieky na tlmenie ale lieky na riedenie hlienov a podporujúce vykašliavanie- mukolytická a expektoranciá (Ambrobene, Mucosolvan, Erdomed, Prospan, Solmucol, Bromhexin, Flavamed), ktoré podávame najneskôr 3 – 4 hodiny pred spánkom, pretože by sme spôsobili nočný kašeľ. Tomu vieme predísť pri podaní liekov na vykašliavanie ráno, na obed a na večer podať liek na tlmenie kašľa.

Dôležitý je aj dostatok tekutín počas dňa na zriedenie hlienu. Vlhký kašeľ môže pretrvávať niekoľko dní, aj dva týždne

Kedy sa s kašľom obrátiť na lekára:

–  u dieťaťa do pol roka

–  ak je sťažené dýchanie, pískanie alebo chrčanie na hrudníku

–  kašeľ trvajúci viac ako 7 dní

–  kašeľ sprevádzaný teplotami nad 38°C

–  štekavý kašeľ

–  pri vykašliavaní žltého, zeleného hlienu alebo krvi

–  ak je sprevádzaný ostrou, pichavou bolesťou na hrudi