Ovčie kiahne


Kedy vznikajú a koľko trvajú

Ovčie kiahne sú vysokoinfekčné ochorenie, ktoré väčšina prekoná v detskom veku, ale nakaziť sa môže aj dospelý, ktorý v detstve toto ochorenie neprekonal. Väčšinou sa vyskytuje do 10 roku, u nás prebiehajú časté epidémie v detských kolektívoch na konci zimy alebo začiatkom jari. Ochorenie je spôsobené herpetickým vírusom Varicella a cesta prenosu je kvapôčkami z chorého človeka(sliny, kýchanie, kašľanie). Inkubačná doba je 10 – 21 dní (väčšinou trvá 14 -16 dní) a dieťa je infekčné už 2 dni pred výsevom prvých vyrážok a jeho infekčnosť končí po zaschnutie poslednej vyrážky v chrastu, čo je v priemere 1 týždeň od nástupu takejto vyrážky, pri ťažšom priebehu aj 3 – 4 týždne. Priebeh vo väčšine prípadov nebýva závažný, je bez komplikácií, avšak u onkologických pacientov, novorodencov alebo u detí s poruchami imunity a u tehotných žien (ktoré neprekonali toto ochorenie v detstve) môže byť priebeh veľmi vážny a väčšinou je nutná hospitalizácia.

Príznaky

Najskôr sa na koži objavia malé červené vyrážky, pripomínajúce štípance, neskôr sa vyplnia bledožltou tekutinou a vzniká pľuzgierik s červeným okolím, ktorý praská a ostáva po ňom chrastička. Takéto vyrážky, pľuzgieriky aj chrastičky môžu byť prítomné súčasne, rýchlo sa šíria a vyskytujú sa na koži ale aj na slizniciach, v oblasti genitálu a vo vlasatej časti hlavy. Prítomná môže byť aj pár dní trvajúca horúčka.

Prevencia a liečba

V prevencii je možné očkovanie proti vírusu Varicella bud’ samostatne, alebo spolu s povinnou vakcínou MMR- proti morbilám, parotitíde a rubeole.

Pokiaľ je ochorenie bez komplikácií, liečia sa iba príznaky ochorenia. Ak je prítomná horúčka nad 38,5°C (ev. 38°C) , odporúča sa znížiť ju antipyretikami.

Vyrážky netreba natierať, zhoja sa na čerstvom vzduchu, v prípade svrbenia možno použiť Fenistil gel, Tanno Hermal krém, Dapis gél, Tantum verde sprej. Ked’ je výsev masívny, alebo je koža zapálená, odpoúča sa kúpeľ v hypermangáne. V žiadnom prípade netreba pľuzgieriky alebo chrasty strhávať, pretože sa zhoja v jazvu, ktorá ostane po celý život.

Po prekonaní ovčích kiahní je imunita celoživotná, teda druhý krát sa nevyskytnú.